Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

02.10.2024
290

MEĐUNARODNA NAUČNA KONFERENCIJA U OKVIRU ADRIBIOPRO 2024 - U FOKUSU PLAVA EKONOMIJA

Tekst: Biljana Marković
Foto: Radio Kotor / B.M.

U okviru AdriBioPro 2024 - međunarodne naučne konferencije posvećene zaštiti biodiveziteta Jadranskog mora, koja se u Kotoru održava od 1. do 4. oktobra, danas je u velikoj sali Kulturnog centra održan naučni skup koji je okupio veliki broj eminetnih stručnjaka iz ove oblasti.

Između ostalih, predstavljen je i Interreg Euro Med projekat MedSeaRise - Podrška prilagođavanju na porast nivoa Sredozemnog mora. Riječ je o projektu koji realizuje šest partnera iz šest zemlja Mediterana, među kojima je i Crna Gora koju predstavlja domaćin konferencije, Institut za biologiju mora Univerziteta Crne Gore u Kotoru.

Prisutnima na skupu obratio se i predsjednik Opštine Kotor, Vladimir Jokić, koji je ocjenio da su teme konferencije svakako od značaja za naš grad.

“Opština Kotor i Institut za biologiju mora su bili, i dalje su, partneri u određenim projektima koji se tiču plave ekonomije. Naravno, dobro je i da ljudi dolaze u Kotor i upoznaju se sa našim zalivom. Najznačajnije jeste što se na ovaj način podiže svijest o značaju očuvanja diverziteta mora, ali i o činjenici da ukoliko ne budemo radili i preduzimali mjere za očuvanje onoga što je ne samo biodiverzitet, nego što je ukupan ekološki sistem, ćemo u budućnosti vidjeti posljedice toga. Kao što smo čuli u uvodnim govorima, ono na šta svijet upozorava da će se desiti krajem ovog vijeka, nama se već dešava. Tome smo svjedoci svake zime, o porastu nivoa mora, o različitim klimatskim oscijlacijajama, što sve utiče na svakodnevni život naših građana”, kazao je Jokić novinarima.

Smatra da su ove konferencije jako značajne zato što u gradu možemo da imamo stručnjake upravo iz tih naučnih oblasti i čujemo njihova mišljenja.

“Da na taj način ne čekamo da nam se budućnost desi, nego da idemo njoj u susret”, poručio je predsjednik Jokić.

U izjavi za Radio Kotor ambasadorka Francuske u Crnoj Gori, Anne-Marie Maskay, izrazila je zadovoljstvo što je prisustvovala konferencija koja, smatra, nije samo važna za učesnike i zainteresovane strane regiona, već i šire, jer nosi poruku kako plavoj ekonomiji, tako i o klimatskim promjenama.

“Svakako može da bude jedan uvod za konferenciju koja će se organizovati naredne godine, u junu, u Nici, a kojoj je glavna tema upravo povećanje mora, odnosno klimatske promjene koje se dešavaju”, saopštila je ambasadorka za Radio Kotor.

U fokusu konferencije, podvlači direktor Instituta za biologiju mora, dr Mirko Đurović, je plava ekonomija. Promoviše se, kaže, i projekat “Skils” koji se finansira iz Interreg programa Južni Jadran.  

“Gdje ćemo da razvijamo nove kvalifikacije u Južno-Jadranskoj regiji za buduće studente iz Crne Gore, Albanije i Južne Italije, regioni Pulja i Molize. Takođe, u fokusu skupa su teme morski otpad, klimatske promjene, zaštita akvatičnih eko sistema, dakle sve ono što je aktuelno u svijetu”, kazao nam je Đurović.

Zadovoljni su, dodaje, brojem učesnika, te ističe i podršku dobijenu od Francuske ambasade u Crnoj gori.

Kroz konferenciju će se, nadalje, promovisati još nekoliko Interreg projekata koji se bave i drugim tematikama.

“Kao što je problem podizanja nivoa mora, koji postaje sve aktuelniji uporedio sa vremenskim prilikama”, naglasio je Đurović i izrazio nadu da će konferencija imati uspjeha, kao što su i male prethodne, s ciljem da njeni rezulatati doprinesu i boljem povezivanju Instituta na Jadranu i u Mediteranu.

“Te da damo rezultate koji će donijeti boljitak u segmetu zaštite životne sredine”, zaključio je Đurović za Radio Kotor. 

Međunarodna naučna konferencija, na kojoj će biti predstavljeno oko 90 radova preko 300 koautora iz 16 zemalja, ujedno je i prilika za susrete naših naučnih radnika za kolegama sa kojima partnerski realizuju brojne međunarodne projekte s ciljem razmjene znanja i iskustava, te razvoja novih metodologija u cilju zaštite biodiverziteta i održivog razvoja obalnih zajednica Sredozemlja.

Interreg Euro Med projekat MedSeaRise, koji finansira Evropska unija u vrijednosti od oko 600 hiljada eura, započeo je u januaru ove godine, a trajaće 27 mjeseci.


 

 

Podijeli na: